Toto není seznam či adresář skupin historického šermu.  Toto je zatím skromný pokus o zmapování vývoje historického šermu v našich zemích a připomenutí těch skupin či jednotlivců, které a kteří stáli na více než padesátileté cestě vývoje tohoto fenoménu u nás.   

Ze skupin stále fungujících pak uvádíme ty, které mají za sebou více než  20 let existence či se nějakým výrazným způsobem zapsaly do historie historického šermu u nás či v zahraničí.

Pokud by někdo z pamětníků nebo zde uvedených chtěl cokoliv doplnit či upravit, nechť nás kontaktuje na E-mail: alotrium@alotrium.cz  

Mušketýři a bandité
Rok založení: 1960
Dominik
Rok založení: 1970
Regius
Rok založení: 1976
Burdýři
Rok založení: 1978
Colonel
Rok založení: 1980

1980 - 1985

Zakládající členové:  Milan " Lars"  Štěpán, Josef " Johann" Kutílek 

Pramatka skupin:  Alotrium, Merlet, Manus Regis a Rebel

 

Golem
Rok založení: 1984
Divadlo historického a scénického šermu REBEL
Rok založení: 1985

Divadlo scénického a historického šermu Rebel působí již více než dvacet pět let. Věnuje se převážně šermu z období renesance a baroka. Rebel můžete potkat na bitvách a vystoupeních po celé naší vlasti. Skupinu založil a dodnes vede Zdeněk Rygl.

Rytíři z Hlavence
Rok založení: 1988

Skupina vznikla v roce 1988 u vojenského stavebního útvaru  ve Staré Boleslavi, kde se u " lopat " sešlo několik šermířú, kteří se rozhodli zpříjemnit si základní vojenskou službu. Do svého přirozeného zániku, v roce 1989, skupina předvedla okolo 15 vystoupení po celé tehdejší ČSSR. 

Lepus
Rok založení: 1988
ALOTRIUM
Rok založení: 1990